Każda z prezentowanych tu lekcji jest samodzielną lekcją do praktyki. W zależności od zaawansowania w praktyce, wybierasz odpowiedni poziom. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jogą, wybierz wstęp do praktyki jogi. Kiedy poczujesz się pewniej, „zaglądaj” do lekcji dla początkujących. Jeśli ćwiczysz dłużej, robisz pozycje odwrócone, wybieraj lekcje dla średniozaawansowanych. Lekcje dla zaawansowanych są przeznaczone dla osób, które znają kierunki pracy w asanach, mają znajomość pozycji odwróconych i wygięć w tył.
Kiedy praktykujesz, to:
- Ćwicz z uwagą, obserwując jak w miarę powtarzania pozycji jogi, dostrzegasz coraz więcej szczegółów i zależności występujących w ciele i ich powiązań z umysłem.
- Nie zrażaj się niewystarczającymi zakresami ruchu w poszczególnych obszarach ciała i być może niewielkim postępem w praktyce. Na nasze „ograniczenia” pracowaliśmy latami.. .teraz musimy „to” uporządkować.
- Pracuj z łagodnością i wyrozumiałością, ale też nie pobłażaj sobie.
- Rozbudzaj w sobie zapał i zaangażowanie.
- Ustal pewną regularność praktyki (2, 3, 4 lub więcej razy w tygodniu) i staraj się nie robić odstępstw.
- Praktykuj w porze, która jest dla ciebie odpowiednia (rano, popołudnie czy wieczór).
- Koniecznie znajdź czas na relaks po praktyce. Śavasana jest konieczna, by zmiany, które nastąpiły w tobie, mogły zapisać się i utrwalić. Ale to przede wszystkim czas, by ciało, oddech i umysł mogły się zregenerować i wyciszyć.
- Praktykuj na czczo, minimum dwie godziny po lekkim posiłku, trzy, cztery po bardziej obfitym. Posiłek można zjeść godzinę po praktyce.
- Nie wstrzymuj oddechu w żadnej asanie. Koncentruj się na ruchu, ale oddychaj normalnie. Zawsze rób wdech i wydech nosem.
- Jeśli jesteś bardzo zmęczony, wyczerpany, lub przebywałeś/przebywałaś na słońcu, wykonaj wtedy asany regeneracyjne lub tylko Śavasanę.
- Ucz się nazw asan. Znajomość nazwy i kształtu asany pozwala nam się przygotować na poziomie fizycznym i psychicznym.