Joga w domu
– jak ćwiczyć w domowym zaciszu
Przewodnik po praktyce jogi

Chcesz ćwiczyć jogę w domu ale nie wiesz jak zacząć? Próbujesz, ale nie idzie ci najlepiej? Skorzystaj się z naszego poradnika. Znajdziesz tu dokładne wskazówki, które pomogą Ci, zarówno postawić pierwsze kroki na macie, jak i rozwinąć Twoje umiejętności. Odkryj z nami radość i korzyści płynące z praktyki jogi w zaciszu własnego domu!

Kobieta ćwicząca jogę w domu z Joga Foksal VOD

Po co praktykować jogę w domu?

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób odkrywa i docenia korzyści płynące z regularnej praktyki jogi. Szczególnie, gdy mogą cieszyć się nią w komfortowym wnętrzu swojego domu. Czasem ćwiczenie jogi w domu to konieczna alternatywa dla stacjonarnych zajęć, a czasem uzupełnienie praktyki ze szkoły. Jeśli Ty też chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu, zacznij z nami, chętnie Ci w tym pomożemy.

Jakie korzyści daje joga w domu?

Praktykujesz we własnym tempie
bez poczucia rywalizacji, skupiając się na odkrywaniu swoich możliwości

Oszczędzasz swój czas i pieniądze
eliminując konieczność dojazdu do szkoły jogi

Ćwiczysz kiedy chcesz i gdzie chcesz,
dostosowując praktykę do swojego harmonogramu dnia

Ułatwia zwiększenie częstotliwości i regularności w ćwiczeniach

Możesz wybierać zajęcia dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb,
samopoczucia, dolegliwości

Kto może ćwiczyć jogę w domu?

Praktycznie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Od dawna myślisz o jodze, ale brakuje Ci czasu na dojazd do szkoły jogi? Nie pasuje ci grafik zajęć, koliduje z Twoim harmonogramem dnia? Nie masz z kim zostawić dzieci kiedy chcesz iść na zajęcia? Chcesz spróbować, ale wstydzisz się i obawiasz, że będziesz odstawać od grupy? A może masz już doświadczenie w praktyce jogi i chcesz się pogłębić swoje umiejętności, wybierać to co lubisz lub to co jest w danym momencie Tobie potrzebne? Rozwijać się we własnym tempie? Jeśli odpowiadasz twierdząco na któreś z tych pytań – praktyka jogi online w domu jest właśnie dla Ciebie!

Jak zacząć praktykować jogę w domu?

Joga to nie tylko trening fizyczny, ale także droga do harmonii ciała i umysłu, która może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Wybór praktyki jogi w domu daje wyjątkową elastyczność i pozwala dostosować harmonogram do własnych potrzeb. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zacząć:

1.

Znajdź przestrzeń dla siebie

Czyli miejsce w domu, gdzie będziesz mogła/mógł swobodnie wykonywać ćwiczenia, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zadbaj o to, by podczas wykonywania asan, nie narazić się na uderzenie o sąsiadujące meble lub sprzęty – niektóre pozycje jogi wymagają więcej przestrzeni niż zapewnia mata.

2.

Przygotuj niezbędne akcesoria do jogi

Jeśli jeszcze nie masz, kup dobrej jakości matę do jogi (im grubsza, tym będzie Ci wygodniej), dopasowaną długością do Twojego wzrostu, z odpowiedniego materiału, który ma działanie antypoślizgowe. Przydadzą się również pomoce do jogi takie, jak pasek, klocki, koce czy wałek. W zakładce Akcesoria podpowiadamy, gdzie najlepiej je zakupić.

3.

Załóż odpowiedni strój do jogi

Wybierz ubranie, które zapewni ci komfort i swobodę ruchów. Nie kieruj się modą, lecz wygodą. Strój do jogi nie powinien krępować ruchów, powinien być elastyczny i dostosowywać się do sylwetki. Warto wystrzegać się fasonów przesadnie obszernych. Nie potrzebne Ci będą buty lub skarpetki – jogę ćwiczymy boso.

4.

Wybierz sesje jogi online

Przejdź do naszych sesji jogi online i wybierz zajęcia odpowiednie dla siebie. Każda z prezentowanych tam lekcji jest samodzielną lekcją do praktyki jogi. W zależności od zaawansowania wybierz odpowiedni poziom. Możesz wybierać również wg. swoich potrzeb, np. lekcje z kategorii: joga kręgosłupa, joga dla seniorów, joga dla kobiet. A może chcesz zrobić sesje jogi regenerującej lub relaksacyjnej? Wybór zajęć w naszym serwisie jogi VOD masz ogromny!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, wybierz Wstęp do praktyki jogi, a w nim Leksykon asan video.

Joga dla początkujących

Kiedy poznasz trochę teorii i poczujesz się pewniej, sięgnij po sesje jogi online dla początkujących.

Joga dla średnio zaawansowanych

Jeśli ćwiczysz dłużej, robisz pozycje odwrócone, wybieraj lekcje jogi dla średnio zaawansowanych.

Joga dla zaawansowanych

Sesje joga dla zaawansowanych są dla osób, które znają kierunki pracy w asanach, pozycje odwrócone i wygięcia w tył.


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, wybierz Wstęp do praktyki jogi, a w nim Leksykon asan video.


Kiedy poznasz trochę teorii i poczujesz się pewniej, sięgnij po sesje jogi online dla początkujących.

Joga dla początkujących

Jeśli ćwiczysz dłużej, robisz pozycje odwrócone, wybieraj lekcje jogi dla średnio zaawansowanych.

Joga dla średnio zaawansowanych

Sesje joga dla zaawansowanych są dla osób, które znają kierunki pracy w asanach, pozycje odwrócone i wygięcia w tył.

Joga dla zaawansowanych

5.

Korzystaj z gotowych planów treningowych

Zapoznaj się też koniecznie z naszymi gotowymi zestawami lekcji w postaci kursów jogi online. Gotowy plan zapewni Ci cel do osiągnięcia, a dokładne wytyczne i prowadzenie krok po kroku pomogą w konsekwentnym rozwoju.

Ćwicząc jogę w domu pamiętaj, że:

 • Jogę praktykujemy na czczo, minimum 2 godziny po lekkim posiłku, 3-4 po bardziej obfitym. Posiłek można zjeść godzinę po praktyce.
 • Nie wstrzymuj oddechu w żadnej asanie. Koncentruj się na ruchu, ale oddychaj normalnie. Zawsze rób wdech i wydech nosem.
 • Ćwicz z uwagą, obserwując jak w miarę powtarzania pozycji jogi, dostrzegasz coraz więcej szczegółów, zależności występujących w ciele i ich powiązań z umysłem.
 • Nie zrażaj się niewystarczającymi zakresami ruchu w poszczególnych obszarach ciała i być może niewielkim postępem w praktyce. Na nasze „ograniczenia” pracowaliśmy latami… Teraz musimy to uporządkować.
 • Pracuj z łagodnością i wyrozumiałością, ale też nie pobłażaj sobie.
 • Jeśli jesteś bardzo zmęczony, wyczerpany, lub przebywałeś/przebywałaś na słońcu, wykonaj wtedy asany regeneracyjne lub tylko Śavasanę.
 • Koniecznie znajdź czas na relaks na koniec praktyki. Śavasana jest konieczna, by zmiany, które nastąpiły w tobie, mogły zapisać się i utrwalić. Ale to przede wszystkim czas, by ciało, oddech i umysł mogły się zregenerować i wyciszyć.
ćwiczenia jogi w domu

Jak pogłębiać swoją domową praktykę jogi?

✓ Rozbudzaj w sobie zapał i zaangażowanie.
✓ Ustal pewną regularność praktyki jogi (2, 3, 4 lub więcej razy w tygodniu) i staraj się nie robić odstępstw.
✓ Praktykuj jogę w porze, która jest dla ciebie odpowiednia (rano, popołudnie czy wieczór).
✓ Ucz się nazw asan. Znajomość nazwy i kształtu pozycji pozwala nam się przygotować na poziomie fizycznym i psychicznym.

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć jogę w domu?

Każda pora dnia jest dobra na jogę. Najważniejsze jest to, aby trenować regularnie. To o której godzinie najlepiej ćwiczyć, zależy wyłącznie od Ciebie – od tego, jaką aktywność podejmujesz i co chcesz osiągnąć. Zarówno praktyka poranna, jak i wieczorna ma swoje zalety. Nawet krótką przerwa w środku dnia warto wykorzystać na jogę.

Zalety porannej praktyki jogi w domu

 • Energetyzuje ciało i umysł: Poranne ćwiczenia jogi pomagają rozpocząć dzień z energią, pobudzają krążenie krwi i dodają wigoru.
 • Poprawia elastyczność ciała: Rano ciało jest bardziej wydajne w rozciąganiu się, co pozwala na lepszą elastyczność.
 • Zwiększa koncentrację i jasność umysłu: Poranne ćwiczenia jogi pomagają skupić się i przygotować na nadchodzące wyzwania.
 • Minimalizuje stres: Praktyka jogi rano pomaga zredukować poziom stresu na cały dzień.

Zalety wieczornej praktyki jogi w domu

 • Rozluźnia ciało. Wieczorne ćwiczenia jogi pomagają rozluźnić spięte mięśnie po całym dniu aktywności.
 • Uwalnia napięcie emocjonalne. Pomaga uwolnić napięcia i stres nagromadzone w ciągu dnia.
 • Wspomaga relaksację. Praktyka jogi wieczorem przygotowuje ciało i umysł do spokojnego odpoczynku i snu.
 • Poprawia jakość snu. Joga wieczorem może pomóc w łagodzeniu bezsenności i zapewnieniu lepszej jakości snu.

Czy jogę można ćwiczyć codziennie?

Nie ma ograniczeń co do częstotliwości ćwiczeń jogi. To od Ciebie zależy, jak często stajesz na macie. Możesz praktykować codziennie, a nawet dwa razy dziennie. Na początek spróbuj ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu, po pewnym czasie możesz ćwiczyć nawet codziennie. Pozytywne efekty jogi odczujesz już przy regularnej praktyce raz w tygodniu. Jeśli jednak masz czas i chęci, praktykuj częściej, a korzyści będą proporcjonalnie większe. Nasz serwis jogi online daje Ci możliwość praktyki jogi w domu przez 7 dni w tygodniu, o dowolnej porze.

Po jakim czasie widać efekty ćwiczenia jogi?

Pierwsze efekty jogi dostrzeżesz z pewnością już po kilku zajęciach. Zaczniesz odczuwać poprawę zdrowia, większy spokój i radość. Pamiętaj jednak, że trwałe zmiany w Twojej postawie, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, daje regularność ćwiczeń. Intensywny kilkudniowy kurs jogi, to oczywiście świetna sprawa, ale pod warunkiem, że nie jest to jednorazowy epizod. Pracuj regularnie we własnym tempie, na miarę swoich możliwości. Nie porównuj się z innymi, nie szukaj ram, którymi możesz się mierzyć.

Pamiętaj, że joga to nie rywalizacja ani wyścig, ale dążenie do równowagi i harmonii. Rozpoczęcie praktyki jogi w domu może być fascynującym doświadczeniem, które pozwoli Ci odkryć siebie na nowo, zadbać zarówno o ciało, jak i umysł. Wprowadź jogę do swojego życia już dzisiaj i ciesz się dobrodziejstwami, które przyniesie Ci ta wspaniała praktyka. Namaste!

Czy sama praktyka jogi w domu wystarczy?

Codzienną domową praktykę jogi warto uzupełnić o ćwiczenia pod okiem profesjonalnego nauczyciela. Staraj się, chociaż raz na jakiś czas, łączyć domową jogę z zajęciami stacjonarnymi. My oczywiście zapraszamy do naszej warszawskiej szkoły Joga Foksal. Jeśli jednak w Twojej okolicy nie ma szkoły jogi, to świetną okazją do wspólnej praktyki będą wyjazdy z jogą. Każdego roku organizujemy ponad 20 wyjazdowych kursów jogi w najpiękniejsze zakątki Polski i świata. Są wyśmienitą okazją do aktywnego wypoczynku na łonie natury i kontaktu z nauczycielem.

Trenuj jogę online z nami!

Postaw na wiedzę i doświadczenie naszych nauczycieli. Zacznij już dziś, anuluj kiedy chcesz.

Testuj 24h gratis

Testuj nasz serwis przez 24 godziny bezpłatnie. Wykup karnet dobowy z kodem JOGA24.

Polecamy również