Instrukcje video wykonywania asan

Instrukcje video wykonywania asan

LEKSYKON ASAN / CZĘŚĆ 2

Instrukcje video
wykonywania pozycji jogi

Zobacz jak prawidłowo wykonywać asany. W naszych materiałach video otrzymasz dokładne wskazówki jak wykonać poszczególne pozycje jogi oraz ich warianty, tak, abyś mógł bez błędów praktykować z nami jogę online. Asany w leksykonie prezentowane są w kolejności przedstawionej przez B.K.S. Iyengara w książce „Światło Jogi”.

Leksykon asan-instrukcje video  wykonywania asan

To druga część naszego „Leksykonu Asan” – część praktyczna. Jeśli nie czytałeś jeszcze części pierwszej przewodnika po pozycjach jogi, nie wiesz czym są asany i jaka jest ich rola w jodze, to zachęcamy Cię do zapoznania się częścią teoretyczną: Pozycje jogi, czym są asany

Asany – część 1

Asany – część 1

W tej części znajdziesz instrukcje wideo wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan, a także ich warianty:

Tadasana

Tadasana, znana także jako Pozycja Góry, to jedna z fundamentalnych asan w jodze, która stanowi punkt wyjścia dla wielu innych pozycji. W Tadasanie stajemy prosto, łączymy stopy, rozkładając wagę równomiernie, ramiona opuszczamy wzdłuż tułowia. Ciało jest wydłużone, głowa wyciągnięta ku górze, a wzrok skierowany do przodu. Ta pozycja poprawia postawę, wzmacnia mięśnie nóg i pleców, zwiększa koncentrację i świadomość ciała. Tadasana wprowadza nas w poczucie stabilności i spokoju.


Vrksasana

Vrksasana, inaczej Pozycja Drzewa w jodze, to asana, w której stajemy na jednej nodze, a drugą zginamy w kolanie i opieramy na wewnętrznej stronie uda. Ręce proste unosimy do góry. Pozycja Drzewa rozwija równowagę, koncentrację i siłę mięśni, a także poprawia elastyczność w stawach biodrowych. Praktykując Vrikshasanę, możemy poczuć stabilność jak drzewo zakorzenione w ziemi, z jednoczesnym wznoszeniem się ku górze z pozytywną energią. To asana balansowa, która symbolizuje harmonię i zdolność do wytrwania w sile i spokoju.


Utthita Trikonasana

Utthita Trikonasana, inaczej Pozycja Trójkąta. Stajemy z szeroko rozstawionymi stopami, jedną skręcamy na zewnątrz, wyciągamy ramiona na boki, a następnie wyginamy tułów w kierunku jednej stopy, jednocześnie wyciągając rękę w dół w kierunku podłogi. Drugą rękę unosimy do góry, tworząc kształt trójkąta. Pozycja ta wzmacnia nogi, rozwija elastyczność w bokach i klatce piersiowej. Pomaga też wyrównać kręgosłup i poprawiać równowagę. Trikonasana to asana, która łączy w sobie dynamikę i stabilność, a także otwiera przestrzeń w ciele i umyśle


Parivrtta Trikonasana

Parivrtta Trikonasana, inaczej Pozycja Odwróconego Trójkąta. Ustawiamy stopy w dużym dystansie, jedną kierujemy na zewnątrz, drugą do środka. Ręce rozciągnięte na boki. Skręcamy tułów w kierunku nogi zewnętrznej. Opieramy dłoń na zewnątrz stopy, drugą prostą unosimy do góry. Asana wzmacnia nogi, rozwija elastyczność, poprawia równowagę i skupienie. Otwiera klatkę piersiową i biodra. Parivrtta Trikonasana, oczyszcza energię w ciele, pobudza układ trawienny i koi umysł. Ważne jest, aby wykonywać tę asanę z precyzją i świadomością, unikając przeciążenia kręgosłupa i innych stawów.


Utthita Parsvakonasana

Utthita Parsvakonasana, inaczej Pozycja Rozpostartego Kąta. Asana wzmacnia nogi, rozwija elastyczność w bokach i klatce piersiowej. Poprawia równowagę i koncentrację. Otwiera biodra i rozciąga boczne mięśnie. Praktykując Utthita Parsvakonasana, oczyszczamy energię, wzmacniamy miednicę i korpus oraz poprawiamy postawę. Ważne jest, aby praktykować z uważnością i pamiętać o równomiernym oddechu.


Parivrtta Parsvakonasana

Parivrtta Parsvakonasana, znana jako „Pozycja Bocznego Kąta ze skrętem”, to zaawansowana asana jogi. Wzmacnia nogi, rozwija elastyczność w bokach i klatce piersiowej. Poprawia równowagę i koncentrację. Otwiera biodra i ramiona, a także pobudza przemianę energii w ciele. Parivrtta Parsvakonasana jest doskonałym wyzwaniem dla zaawansowanych praktykujących, wspierając ich rozwój w sile, elastyczności i skupieniu. Podczas wykonywania tej asany, ważne jest, aby słuchać swojego ciała, unikać przeciążenia i skonsultować się z nauczycielem jogi w razie potrzeby.


Virabhadrasana I

Virabhadrasana I, znana jako Pozycja Wojownika 1, to popularna asana jogi. Stajemy z jedną nogą z przodu w kącie prostym, a drugą z tyłu pod kątem 45 stopni. Ręce wznosimy do góry. Asana wzmacnia nogi, rozwija elastyczność w biodrach i klatce piersiowej. Poprawia postawę i równowagę. Symbolizuje wojowniczy duch i determinację. Pozwala na rozwijanie siły i pewności siebie. To dynamiczna pozycja, która wzmacnia ciało i umysł, rozwijając jednocześnie koncentrację i spokój. Podczas praktyki pamiętaj o równomiernym oddechu i uważności w ruchu.


Virabhadrasana II

Virabhadrasana II, inaczej Pozycja Wojownika 2, to popularna asana jogi. Stajemy szeroko, jedna noga z przodu w kącie prostym, druga z tyłu prosta. Ramiona wyciągamy na boki. Asana wzmacnia nogi, rozwija elastyczność w biodrach i klatce piersiowej. Poprawia równowagę i skupienie. Symbolizuje gotowość i siłę wewnętrzną wojownika. Pozycja ta rozwija pewność siebie i wytrwałość. To stabilna i dynamiczna asana, która pomaga zbudować siłę i stabilność, rozwija świadomość ciała i umysłu.


Virabhadrasana III

Virabhadrasana III, znana jako Pozycja Wojownika 3, to zaawansowana asana jogi. Zaczynamy z Pozycji Wojownika I, następnie przenosimy ciężar ciała na jedną nogę i wyciągamy drugą do tyłu. Tułów i noga w linii poziomej. Ręce wyciągamy w przód, równolegle do podłogi. Ta asana balansowa wzmacnia nogi, poprawia równowagę i skupienie. Wzmacnia plecy i rozwija świadomość ciała. Symbolizuje moc i determinację, rozwija pewność siebie. To wyzwanie dla stabilności i siły.


Ardha Candrasana

Ardha Candrasana, inaczej Półksiężyc, to zaawansowana pozycja jogi. Zaczynamy z pozycji Wojownika 2 lub Trójkąta, następnie przenosimy ciężar ciała na zgiętą nogę, drugą unosimy. Rękę opieramy na na podłodze lub klocku. Gdy złapiemy równowagę, prostujemy nogę. Asana wzmacnia nogi, poprawia równowagę i skupienie. Rozciąga boczne partie ciała i otwiera klatkę piersiową. To pozycja, która symbolizuje wdzięk i harmonię. Ardha Candrasana rozwija siłę wewnętrzną siłę i wytrwałość.