Instrukcje video wykonywania asan

Instrukcje video wykonywania asan

Asany – część 6

W tej części znajdziesz instrukcje wideo, wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan i ich warianty:

Asany – część 6

W tej części znajdziesz instrukcje wideo, wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan i ich warianty:

Maricyasana

Maricyasana 1, zwana również Pozycją Mędrca 1. Usiądź w Dandasanie, ugnij nogę i ustaw stopę jak najbliżej pośladka. Unieś ręce do góry, chwyć za stopę nogi prostej i wyciągnij kręgosłup. Następnie zapleć ręce za plecami, obejmując zgięta nogę. Skręć tułów w kierunku nogi prostej. Wykonaj skłon do nogi prostej. Wydłużaj kręgosłup, sięgaj głową do kolana. Maricyasana rozciąga biodra, ramiona i plecy, wzmacniając równocześnie mięśnie brzucha.


Upavista Konasana

Upavista Konasana, czyli po polsku Rozszerzy Osadzony Kąt. Usiądź w szerokim rozkroku i wyprostuj plecy. Unieś ręce do góry, potem chwyć dłońmi za paluchy stów. Następnie zginając łokcie, wykonaj skłon do podłogi. Ta pozycja jogi rozciąga mięśnie nóg, miednicy i pleców. Poprawia elastyczność, wzmacnia mięśnie brzucha i koi umysł.


Pascimottanasana

Pascimottanasana, czyli Skłon do przodu. Usiądź w Dandasanie. Wyprostuj kręgosłup i unieś ręce w górę. Następnie chwyć dłońmi za zewnętrzne krawędzie stóp. Wydłużając kręgosłup, wykonaj skłon do nóg. Oprzyj głowę między goleniami. Pascimottanasana rozciąga plecy, biodra i nogi. Poprawia elastyczność kręgosłupa, łagodzi napięcia i stymuluje narządy wewnętrzne.


Parivrtta Pascimottanasana

Parivrtta Pascimottanasana, czyli skłon do przodu ze skrętem tułowia. Usiądź w Dandasanie. Wyprostuj kręgosłup i unieś ręce w górę. Skrzyżuj ręce i chwyć za zewnętrzne krawędzie stóp przeciwnych do dłoni. Łokieć dolnej ręki ustaw przed kolanem. Następnie pochyl się głębiej i przenieś górną rękę za głowę. Wydłużaj kręgosłup i patrz w sufit. Parivrtta Pascimottanasana skrętem stumuluje narządy wewnętrzne. Rozciąga plecy, biodra i nogi.


Urdhva Mukha Pascimottanasana

Urdhva Mukha Pacimottanasana, czyli skłon do przodu z uniesieniem nóg w górę. Usiądź w Dandasanie. Zegnij nogi i ustaw stopy przy pośladkach. Chwyć dłońmi za zewnętrzne krawędzie stóp i powoli prostuj kolana, unosząc nogi. Wydłużaj kręgosłup i unoś klatkę piersiową. Utrzymuj balans na kościach pośladków. Następnie zginając łokcie, pogłębiaj skłon, aby sięgnąć głową do goleni. Urdhva Mukha Pascimottanasana, jak wszystkie pozycje balansowe, wzmacnia mięśnie głębokie. Buduje siłę, stabilność i równowagę.


Urdhva Mukha Pascimottanasana II

Urdhva Mukha Pascimottanasana II, czyli skłon do przodu w pozycji leżącej. Połóż się na plecach i unieś nogi do pionu. Pochyl nogi w stronę głowy i złap dłońmi za zewnętrzne krawędzie stóp. Dłońmi przyciągaj nogi do podłogi. Staraj się opuszczać biodra. Ta pozycja jogi intensywnie rozciąga mięśnie nóg. Wzmacnia ramiona i stymuluje organy wewnętrzne.


Purvottanasana

Purvottanasana, to asana w jogi zwana Pozycją Wschodzącego Słońca. Usiądź w Dandasanie. Oprzyj dłonie przy biodrach, kierując palce w stronę stóp. Następnie unieś biodra jak najwyżej do góry, odchyl głowę do tyłu. Stopy przyklejaj do podłogi. Purvottanasana wzmacnia ramiona, klatkę piersiową oraz mięśnie grzbietu. Rozciąga przód ciała i otwiera klatkę piersiową, sprzyjając oddechowi.


Akarna Dhanurasana

Akarna Dhanurasana, czyli Pozycja Łucznika. To zaawansowana pozycja jogi. Usiądź w Danasanie, unieś ręce i chwyć za paluchy stóp. Wyprostuj plecy i unieś głowę. Następnie przyciągnij jedną stopę do ucha, niejako napinając łuk. Na końcu wyprostuj uniesioną nogę. Akarna Dhanurasana rozciąga plecy, barki i miednicę. Wzmacnia mięśnie brzucha i nóg. Poprawia elastyczność i równowagę.


Salamba Sirsasana

Salamba Sirsasana, czyli Stanie na głowie z podparciem. To jedna z odwróconych pozycji jogi. Polega na podparciu ciała na ramionach i głowie, unosząc nogi do pionu. Stanie na głowie wzmacnia mięśnie ramion, poprawia krążenie, równowagę i koncentrację. Zwiększa przepływ krwi do mózgu, stymuluje układ trawienny i hormonalny.


Salamba Sirsasana II

Salamba Sirsasana II, czyli Stanie na głowie z podparciem II. To zaawansowana odwrócona pozycja jogi. Asana podobna do Salamba Sirsasana, z tym że Ręce podpierają ciało w dystansie od głowy. Ustawione są pod kątem prostym do ciała i podłogi, tworząc literę L. Ta pozycja to wyzwanie dla mięśni ramion, ud i mięśni głębokich. Poprawia siłę, stabilność i koncentrację.