Instrukcje video wykonywania asan

Instrukcje video wykonywania asan

Asany – część 5

W tej części znajdziesz instrukcje wideo, wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan i ich warianty:

Asany – część 5

W tej części znajdziesz instrukcje wideo, wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan i ich warianty:

Tolasana

Tolasana, inaczej Pozycja Wagi. Usiądź w Pozycji Lotosu, ustaw dłonie obok bioder i pochyl się lekko do przodu. Następnie mocno odpychając się od dłoni, unieś biodra i tułów nad podłogę. Zachowaj równowagę. Tolasana wzmacnia mięśnie rąk, barki i mięśnie głębokie.


Simhasana

Simhasana, znana również jako Pozycja Lwa. Z siadu Dandasany zegnij nogi, skrzyżuj golenie i usiądź na piętach. Połóż dłonie na kolanach. Wysuń język na brodę i skup wzrok na nosie. Z wydechem wydaj dźwięk towarzyszący mocnemu wydechowi. W tym filmie pokazana jest również Simhasana II z nogami w Lotosie. Pozycja Lwa uwalnia głęboko skrywane emocje, działa oczyszczająco i uwalniająco na wielu poziomach.


Matsyasana

Matsyasana, czyli Pozycja Ryby. Ta pozycja jogi wymaga pełnego Lotosu i otwartych bioder. Po wejściu w pozycję Lotosu, oprzyj się na łokciach. Wygnij kręgosłup mocno do tyłu. Odchyl głowę i oprzyj ją na podłodze, jak najbliżej łokci. Ręce wyprostuj i przenieś za głowę, następnie spleć za łokcie. Pozycja Ryby otwiera mocno klatkę piersiową, redukuje stres i uwalnia energię w ciele.


Baddha Padmasana

Baddha Padmasana, to pozycja jogi znana również jako Schwytany Lotos. Usiądź w pozycji Lotosu: z siadu Dandasany zegnij nogę i wsuń stopę głęboko na w pachwinę. Grzbiet stopy skieruj do dołu. Druga noga – analogicznie. Za plecami chwyć dłońmi za paluchy stóp – prawa za lewy, lewa za prawy. Unieś klatkę piersiową i skieruj głowę do góry. Następnie pochyl się i ułóż głowę na podłodze. Ta asana rozwija elastyczność stawów biodrowych i wzmacnia kręgosłup. Skłon poprawia trawienie i masuje narządy wewnętrzne.


Mahamudra

Mahamudra, czyli Wielka Pieczęć. Z Dandasany zegnij jedną nogę i ustaw piętę jak najbliżej miednicy, oprzyj całą podeszwę stopy na udzie. Chwyć trzema palcami każdej ręki za palucha nogi prostej. Utrzymaj prosty kręgosłup, unoś klatkę piersiową. Z wydechem skieruj brodę do mostka. Mahamudra jest mocno energetyzująca i wymaga głębokiej koncentracji. Poprzez tę pozycję jogi, oddychanie i medytację, dąż do osiągnięcia głębokiej jedności umysłu i ciała.


Janu Sirsasana

Janu Sirsasana, to jedna z podstawowych pozycji jogi. Z Dandasany zegnij jedną nogę i ustaw piętę jak najbliżej miednicy, odchylaj kolano. Wyprostuj ręce, unieś je do góry, i chwyć dłońmi za stopę nogi prostej. Wyprostuj kręgosłup, unoś głowę i klatkę piersiową. Następnie wykonaj skłon do nogi prostej, oprzyj głowę na kolanie. Janu Sirsasana rozciąga mięśnie grzbietu i nóg. Poprawia elastyczność i łagodzi napięcia.


Parivrtta Janu Sirsasana

Parivrtta Janu Sirsasana, to zaawansowana pozycja jogi. Usiądź tak samo, jak do Janu Sirsasany. Odchyl nogę zgiętą do kąta rozwartego. Wyprostuj się i wykonaj skręt tułowia w kierunku nogi zgiętej. Następnie pochylaj się do nogi prostej. Oprzyj łokieć przed kolanem i chwyć za palucha stopy. Drugą rękę unieś do góry, a następnie przenieś za głowę i chwyć za stopę. Pogłębiaj skręt, patrz w sufit. Ta asana rozciąga mięśnie nóg, bioder, pleców i ramion. Poprawia elastyczność, równowagę i przepływ energii.


Ardha Baddha Padma Pascimottanasana

Ardha Baddha Padma Pascimottanasana, to zaawansowana pozycja jogi. Z Dandasany zegnij i ułóż jedną nogę do pół lotosu. Za plecami chwyć dłonią za stopę w półlotosie. Drugą rękę wyprostuj i chwyć za stopę nogi prostej. Wyprostuj się, unieś klatkę piersiową i pochylaj się do przodu. Oprzyj głowę na kolanie. Ta pozycja masuje narządy wewnętrzne, rozciąga nogi i mięśnie grzbietu.


Tryanga Mukhaikapada Pascimottanasana

Tryanga Mukhaikapada Pascimottanasana, skłon do nogi prostej. Z siadu Dandasany zegnij nogę do Virasany. Unieś ręce do góry i chwyć dłońmi za stopę nogi prostej. Wydłużaj kręgosłup, unoś klatkę piersiową. Pochyl tułów do nogi prostej i cały czas wydłużaj go wzdłuż nogi. Oprzyj głowę na kolanie. Ta pozycja jogi masuje narządy wewnętrzne, rozciąga mięśnie grzbietu i nóg.


Krauncasana

Krauncasana, czyli Pozycja Czapli. Skłon do nogi prostej uniesionej do góry. Z siadu Dandasany zegnij nogę do Virasany. Drugą nogę zegnij i ustaw blisko pośladków. Chwyć dłońmi za podeszwę stopy. Następnie prostuj nogę, unosząc ją do góry. Unoś nogę, wydłużaj kręgosłup i zbliżaj tułów do kolana. Ugnij łokcie i oprzyj głowę o goleń. Krauncasana wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia równowagę i skupienie. Rozciąga nogi, plecy i ramiona.