Asany – część 3
W tej części znajdziesz instrukcje wideo wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan, a także ich warianty:
- Garudasana / pozycja Orła
- Vatayanasana / pozycja Konia
- Salabhasana / pozycja Świerszcza
- Makarasana
- Dhanurasana / pozycja Łuku
- Chaturanga Dandasana / pozycja Kija
- Bhujangasana / pozycja Kobry
- Urdhva Mukha Svanasana / Pies z głową w górę
- Adho Mukha Svanasana / Pies z głową w dół
- Paripurnanavasana / pozycja Okrętu
Asany – część 3
W tej części znajdziesz instrukcje wideo, wraz z komentarzem, wykonywania następujących asan i ich warianty:
- Garudasana/ pozycja Orła
- Vatayanasana / pozycja Konia
- Salabhasana / pozycja Świerszcza
- Makarasana
- Dhanurasana / pozycja Łuku
- Chaturanga Dandasana
/ pozycja Kija - Bhujangasana / pozycja Kobry
- Urdhva Mukha Svanasana
/ Pies z głową w górę - Adho Mukha Svanasana
/ Pies z głową w dół - Paripurnanavasana / pozycja Okrętu
Garudasana
Garudasana, inaczej Pozycja orła, to pozycja jogi, która wzmacnia mięśnie nóg i poprawia równowagę. Stań prosto, unieś jedno kolano i owiń drugą nogę wokół łydki, zachowując równowagę. Ręce unieś do przodu, skrzyżuj nadgarstki, dłonie złącz. Garudasana wzmacnia mięśnie nóg, poprawia elastyczność stawów i koncentrację oraz rozciąga mięśnie ramion i pleców.
Vatayanasana
Vatayanasana, inaczej Pozycja konia, to asana z kategorii balanse. Poprawia krążenie w całym ciele, rozwija elastyczność i wzmacnia. Chociaż może być trudna na początku i możesz odczuwać ból w kolanach, wraz z praktyką ból ustępuje, a równowaga zostaje osiągnięta. To bardzo mocna pozycja, wymagająca swobodnego półlotosu.
Salabhasana
Salabhasana, znana także jako Pozycja Świerszcza, to asana która, wzmacnia plecy, mięśnie pośladków i nóg. Połóż się na brzuchu, na wdechu unieś nogi i górną część tułowia. Dłonie wyciągnij wzdłuż ciała. Skup się na wydłużaniu kręgosłupa. Salabhasana wzmacnia plecy, pośladki i nogi. Otwiera klatkę piersiową i przednią części ciała. Poprawia postawę i stymuluje narządy wewnętrzne.
Makarasana
Makarasana, zwana również Pozycją Krokodyla, to wzmacniająca pozycja jogi. Leżąc na brzuchu, spleć ręce za głową, na wdechu unieś tułów i nogi. Łokciami napieraj na głowę, a głową na łokcie. Po zakończeniu połóż się i odpręż przez kilka wdechów i wydechów. Makarasana to dość intensywna pozycja, która bardzo dobrze wzmacnia dolne plecy, tonizuje narządy jamy brzusznej i doskonale otwiera tyły nóg.
Dhanurasana
Dhanurasanaa, czyli Pozycja Łuku, to wzmacniająca pozycja jogi. Połóż się na brzuchu, ugnij nogi i chwyć dłońmi za stopy. Nogi aktywują pozycję – staraj się prostować nogi, unosząc ręce i tułów do góry. Ta asana wymaga współpracy całego ciała. Pozycja Łuku otwiera barki, klatkę piersiową i stymuluje narządy wewnętrzne.
Chaturanga Dandasana
Chaturanga Dandasana, to wzmacniająca pozycja jogi określana również jako Kij na czterech kończynach. Połóż się na brzuchu, ustaw dłonie w okolicach barków i podwiń palce s†óp. Z wydechem unieś tułów, zachowując całe ciało proste jak kij. Chaturanga Dandasana wzmacnia ramiona, mięśnie grzbietowe i mięśnie brzucha. Zwiększa wytrzymałość i równowagę.
Bhujangasana
Bhujangasana, czyli Pozycja Kobry. Połóż się na brzuchu, połącz nogi, wyciągnij palce stóp, ustaw dłonie blisko ciała w okolicy bioder. Dociskając nogi i biodra do podłogi, prostuj łokcie, unieś tułów i głowę do góry. Zachowaj mocne proste nogi. To intensywne wygięcie do tyłu wzmacnia mięśnie grzbietu, ramion i otwiera klatkę piersiową.
Urdhva Mukha Svanasana
Urdhva Mukha Svanasana, czyli Pies z głową do góry. To jedna z podstawowych pozycji jogi. Połóż się na brzuchu, ustaw stopy na szerokość bioder. Umieść dłonie w okolicy dolnych żeber blisko ciała. Następnie prostując ręce unieś klatkę piersiową, biodra i nogi. Patrz w górę. Urdhva Mukha Svanasana wzmacnia ramiona, plecy i pośladki, otwiera klatkę piersiową.
Adho Mukha Svanasana
Adho Mukha Svanasana, czyli Pies z głową w dół. To jedna z podstawowych pozycji jogi. Połóż się na brzuchu, ustaw stopy na szerokość bioder, podwiń palce. Ustaw dłonie w okolicy środkowej części klatki piersiowej. Z wydechem, odpychając się od dłoni unieś biodra, a pośladki skieruj do góry. Prostuj plecy, rozszerzaj klatkę piersiową. W tej pozycji intensywnie otwiera się klatka piersiowa, kręgosłup wydłuża się, wzmacniają się nogi i ramiona.
Paripurnanavasana
Paripurnanavasana, czyli Pozycja Okrętu. Z siadu Dandasany zegnij nogi. Odpychając się dłońmi od podłogi podnieś tułów, rozszerz klatkę piersiową. Następnie podnieś i wyprostuj nogi, utrzymując kąt około 70 stopni. Podnieś ręce i ustaw je równolegle do podłogi. Paripurnanavasana to balansowa pozycja jogi, która wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia równowagę i koncentrację. Rozciąga tyły nóg.